Як пити каву та не облажатися?

6 хв. на читання

За часів тотального “coffee to go” ми почали забувати, що таке випити еспресо з гарної чашки зі блюдцем. Що називається по-королівськи.

Сьогодні я навчу вас як зробити цей процес красивим та смачним!

Кава по-королівськи

Не потрібно поспішати діставати бабусин сервіз із золотими візерунками. Найкраще підготуйте свої смакові рецептори. ви навчитеся не просто пити каву, а насолоджуватися її смаком, і вловлювати кожен її відтінок. 

Професійна дегустація кави та оцінка її сортів називається “Капінг”, дослівно “to cup”. Вона не має нічого спільного з питтям кави. Професійна дегустація виглядає дивно: солідні чоловіки смачно сьорбають каву та спльовують. Не тому, що вони невиховані. Справа в тому, що під час “присербування” у рот потрапляє повітря, кава насичується киснем і розкривається його смак та аромат. Запам’ятайте цей трюк і спробуйте, коли нікого не буде поряд)

Але йтиметься сьогодні про інший вид дегустації, більш естетичний, який дозволить вам насолодитися кавою! Розкрити усі його секрети! Звертайте увагу на співвідношення арабіки та робусти, сорти, ступінь обсмажування та метод обробки. Увімкніть режим найжорсткішого критика та звертайте увагу на всі деталі: калібр зерен, їх аромат та кількість ламаних зерен.

5 основних етапів дегустації 

Спершу потрібно довіритися своїм відчуттям та оцінити аромат! Існує два способи його відчути: 

 1. Традиційним вдиханням аромату через ніс. Дозволяє відчути аромат кави, який швидко пропадає за рахунок молекул кави (одна з причин, чому еспресо “живе” півхвилини).
 2. Розпробувати аромат кави через нюх. Під час вживання кави та будь-яких інших продуктів відбувається так званий зворотний привабливий шлях. Коли ефірні олії потрапляють на чутливу слизову оболонку на задній частині глотки, її велика поверхня випаровування, дозволяє відчути не тільки смак, але й аромат продукту сильніше.
Кава з молоком

До речі, смакові рецептори можна тренувати. Для цього потрібно насолоджуватися смаком, запам’ятовувати його та порівнювати. Той самий трюк працює з ароматами.

Пінка – такий же важливий атрибут, як і його смак. Хороша кава зварена традиційним методом, матиме стійку і щільну шапку з піни.

Смак. Вже з першого ковтка кави ви зможете вловити смак кави. Звичайно, смак це суб’єктивно, і кожен відчуває його по-своєму. Як я вже говорила вище, смак можна тренувати, щоб відчувати його яскравіше.

Пам’ятаємо, що каву треба пити одразу! Вона не буде на вас чекати

Рекомендую спочатку спробувати щойно зварену каву, так би мовити з пилу з жару, це дозволить відчути щільність напою. Але не поспішайте допивати його до кінця, кілька ковтків залишити до моменту, коли напій трохи охолоне. Ви зможете краще відчути смак.

Як пити каву та не облажатися?

4 основні смаки кави:

 • Кислинка – основний смак кави притаманний арабіці, що з’являється за рахунок органічних кислот у складі. 
 • Гірчинка – притаманний смак для робусти або зерен темного обсмажування. 
 • Насолода – з’являється в напої завдяки залишковим цукром. 
 • Соліність – 

Наступний етап – це смакові відтінки. Основні нотки:

 • Цитрус – приємна кислинка, що нагадує смак грейпфрут або лимон. Смак притаманний арабіці середнього ступеня обсмажування.
 • Шоколад – присмак натуральних какао бобів. Зустрічається серед купажів з робустою або зерен темного обсмажування.
 • Фрукти – свіжий смак фруктів. Найчастіше 
 • Винний – червоного вина та ягід. 
 • Прянощі – смак спецій.
 • Горіх – смак

Баланс. Ідеальна кава – це збалансована кава! В ній присутні основні смаки – кислинка, гіркуватість, насолода та солоність. Такий збалансований напій не вимагає додаткових добавок (молоко/цукор), ним хочеться насолоджуватися в чистому вигляді.

Далі звертаємо увагу на консистенцію напою, його текстуру часто називають тілом напою. Вона може бути масляною, водянистою, щільною або м’якою. На тіло напою впливають ефірні олії у складі зерна і чи вдалося виробнику під час обсмажування їх зберегти.

Наприкінці отримуємо приємний бонус – післясмак. Відчуття, що залишаються після останнього ковтка кави. Воно може збігатися з основним смаком напою чи повністю відрізнятися. Післясмак буває довгим, або швидкоплинним. Залежить від якості кави.

Усі ці показники разом формують кавовий букет! І у кожної кави він свій. Однакових немає. Я переконуюсь у цьому щодня, коли п’ю еспресо.

Кава

Важливо!

 • Перед тим, як почати пити каву, випийте води! Обов’язково чисту та негазовану! Ця процедура “очистить” смакові рецептори дозволяють краще розпізнавати смак. А тепер приступимо до найцікавішого!
 • Вибирайте максимально прості напої! Під простими (за умови, що простий не означає поганий) я маю на увазі еспресо або каву зварену в турці, без молока, цукру та інших добавок. Щоб максимально відчути натуральний смак кави.
 • На початку тексту я не просто так відзначила гарну чашку зі блюдцем. Правильний посуд це важливо! І річ навіть не в красі. Погодьтеся набагато приємніше пити каву з керамічної або скляної чашки, ніж з паперової склянки. До речі, ідеальна чашка еспресо має товсті стінки. Тримати таку чашку одне задоволення, а з практичної точки зору товсті стінки потрібні щоб зберігати тепло напою. Але головний критерій – це форма внутрішньої частини чашки! Вона повинна мати плавні вигини, а формою нагадувати куряче яйце. Це не забаганка італійців, річ у тому, що така форма дозволяє не руйнувати структуру напою.

Тепер, коли ви знаєте всі секрети, саме час застосувати їх на практиці. 

Рекомендую поекспериментувати і спробувати спочатку бленди, а потім моносорти. Концентруйте увагу на смаку та запам’ятовуйте.

Таким чином ви зможете підібрати ідеальну каву за всіма вашими параметрами. 

Створено: 01 Квітня 2023
Залишити коментар
WordPress PopUp Plugin