Від чого залежить ціна на чай?

Напевно, кожен, хто хоч раз купував чай (а якщо врахувати те, що це найпопулярніший напій у світі, можна припустити, що кожному хоч раз доводилося це робити) замислювався – чому ж така колосальна різниця в ціні. Здавалося б – звичайний чай, з одного і того ж листя одного і того ж дерева, а різниця може бути в десятки разів.

І справа тут не лише у бренді. Пропоную нарешті розібратися з цим питанням.

Чаї

Матеріал

Сировина, з якої виготовляють чай, мабуть, головний фактор, який впливає буквально на все. Якщо не вдаватися до подробиць і зробити максимально узагальнений поділ, можна виділити два види матеріалу – типси та листя.

  • Типси – ніжні, нерозкриті нирки, які ростуть на самому кінчику флешу (молодий пагін). Вони найчастіше вкриті сріблястим пушком. Саме з них виробляють найцінніші види чаю, зокрема такі вишукані, як білі. Вони містять максимальну кількість ефірних олій і мають неповторні смакові відтінки – непомітні, аристократичні, тонкі. Типси вимагають особливої специфіки у зборі та, звісно, в обробці. Спеціалізовані збирачі виходять з самого ранку (часто на світанку) на плантацію і обережно, спеціальним рухом, буквально викручують типс. З одного куща можна зібрати приблизно 20-25 штучок. За день виходить максимум 1 кілограм свіжих бруньок. При сушінні йде ¾ всієї ваги і залишається всього 250 грам чаю. Він обмежений і справді елітний. Звісно, що він просто не може бути дешевим, апріорі.
  • Листя. Так, їх збір теж вимагає певних знань, але все ж таки тут все простіше ніж з нирками. Для виробництва використовують з першого (самого верхнього листочка, який слідує відразу за ниркою) до четвертого, а іноді навіть п’ятого листка. Зрозуміло, що їх виходить у рази більше та з обробкою дещо легше. Зрозуміло, що вони за собівартістю дешевші. Хоча саме вони використовуються для таких популярних чаїв як улуни та пуери, які займають лідируючі позиції на ринку.

Позиція на ринку

Є розкручені позиції, добре відомі більшості. Вони самі по собі вже є брендом, що дає право ставити на них ціну вищу, ніж на багато інших, схожих сортів. Ніхто не каже, що вони кращі чи гірші від багатьох інших чаїв. Вони просто встигли заробити собі ім’я і тепер їхнє ім’я працює на них.

Схожа ситуація з регіоном виробництва та фабрикою. Одні вже встигли себе зарекомендувати, а в інших із цим поки що не склалося.

Види чаю

Висота

Оскільки чай переважно вирощують у гірській місцевості, є такий фактор, як висота росту. Чим вищий він росте, тим більше цінується. Справа в тому, що на високогірних плантаціях перепад нічної та денної температури помітно більший, а вологість повітря дещо перевищує рівнинну. Це сприяє більш активному виробленню ефірних олій. Саме вони забезпечують листу яскравий аромат, що іноді навіть зашкалює. Такі чаї коштують щонайменше чимало і на них завжди знаходиться свій покупець – справжній гурман, який розуміється на дійсно гарному чаї. Чим нижча плантація, тим менше ефірних олій і бідніший букет ароматів. Так чаї з рівнин можна придбати буквально за копійки.

Метод збору

Листя можна зібрати як вручну, так і спеціальними машинами. Перший метод апріорі вище цінується. І тут справа не так у тому, що це ручна робота і за часом довше. Насамперед ручний збір – найкраща якість. Людина може розглянути і вибрати хороший лист без пошкоджень, гнилі та будь-яких інших факторів, які можуть негативно позначитися на продукті. Машині це не дано. До того ж під час ручної обробки, майстри вкладають у чай все своє кохання та турботу, адже найчастіше чайною справою займаються справжні фанати цього напою. Їм переходить їхня справа з покоління в покоління, а разом з ним і блаженне благоговіння перед ним.

Як пити чай

Час збору

Сезон збору сировини теж впливає на вартість, хоч тут і різниця тут і не така велика – буквально частки відсотка. Весняний збір (березень-травень) цінується вище, адже в ньому міститься більше ефірних олій, які так корисні. Осінній (жовтень-листопад) – містить менше олій, менше цінується, хоча його аромат та смакова якість часто перевершують весняний.

Ще один момент. Знайти дійсно гарний чай у звичайному магазині, це все одно, що шукати перли в річковій ракушці – практично неможливо.

Найкраще звернутися до спеціалізованого магазину, який може розповісти про свій продукт та надати відповідні документи.

Створено: 01 Квітня 2023
Вас може зацікавити
Залишити коментар
WordPress PopUp Plugin