Копи лювак: золотий злиток або маркетинговий хід

Продукт про який знають усі – це мрія кожного маркетолога. 

Копи лювак – це найдорожча і сама суперечлива кава у світі! Жоден інший сорт не викликає у людей одночасно стільки інтересу, огиди та захоплення, як кава, яка до того, як перетворитися на чашку еспресо проходить процес травлення звірка, а коштує як новенький айфон. Так, ви все правильно зрозуміли!

Така кава преміум-класу називається Копі Лювак, її мріє спробувати кожен гурман, але не кожен може собі її дозволити, адже 100г зелених зерен коштує 80 доларів

Плоди кави

А раніше цю каву пили бідняки…

Але про все по порядку! Для початку давайте розберемося, що таке “Копи лувак”!

У перекладі з малайзійського «копі» – це «кава», а слово «лувак» — місцева назва мусанга, звірка, що займає ключову роль у виробництві елітного сорту кави. Сьогодні це звірятко, схоже на кішку, можна сказати “годує” Індонезію. А раніше його вважався справжнім ворогом.

Кава Копи лувак

Від шкідника до бажаного гостя

Індонезійська кава ніколи, не відрізнялася особливою якістю, про неї не складали легенди, наприклад як про каву з гір Ямайки

Кава собі як кава! 

Мало того, що зерна були посередньою якістю, а справді добрі зерна найчастіше з’їдали мусанги. Сьогодні звірятко стало мало не священною твариною в Індонезії, а раніше його відверто не любили. Ну а як любити тварину, яка поїдає найкращу частину врожаю та завдає шкоди плантаціям. Фермери влаштовували справжнє полювання на звірів.

До того ж кава вважалася дуже дорогим продуктом, і місцеві жителі не могли дозволити собі пити бадьорий напій. Все так і тривало, якби не один випадок. Один фермер оглядав територію плантації після чергового нападу звірів і зауважив, що травлення звірка не справляється з зернами. Тобто звірятко їсть ягоди, верхня оболонка розчиняється, а зерна травлення мусангу не перетравлює. Фермер вимив зерна, приготував з них каву і був приємно вражений результатом – напій мав м’який смак, без гіркоти. Ця новина, як вогненна куля, прокотилася регіоном, а мусанг несподівано став званим гостем на кавових плантаціях.

У чому секрет? Мусанги – дуже вибіркові тварини, вони обирають лише стиглі кавові ягоди! У процесі травлення ягода ферментується шлунковим соком, до складу якого входить сибетин. Травна система звіра не може впоратися із зернятком, усередині плода, тому кісточка виходить природним шляхом назовні. Далі зерно промивають, оброблюють, висушують та обсмажують. Теоретично процес травлення дає незвичайний вишуканий смак напою.

Чи це дійсно так? Давайте перевіримо! 

Мусанг

Як ми дегустували Копі Лювак!

Сирі, але вже оброблені, зерна копі лювак нам надіслали друзі з Балі. Для того щоб спробувати каву нам потрібно було пройти шлях: домовиться з обжарювачами, щоб вони обсмажили нашу лімітед едишн каву. Після того, як ми передали заповітний пакетик обжарювачам, із завмиранням серця чекали, як діти чекають на новорічні подарунки, наш ексклюзивний копи лювак!

Через кілька тижнів, коли зерна обсмажили і вони трохи “настоялися”, ми відкрили заповітну упаковку із зернами, і засипали їх кавомашину. За кілька хвилин ми всім колективом розпочали дегустацію.

Смак кави дійсно м’якший, у ньому можна розпізнати відтінки меду та карамелі, пахне ця кава не менш смачно – шоколадом. Здебільшого це залежить від якості зерен та обсмажування.

Формування ціни або чому 1кг кави стоїть, як новий айфон

На ціну кави впливають кілька факторів, серед яких:

  • Це дійсно лімітед Едішн, самі розумієте який він проходить процес обробки;
  • Обмежений тираж кави пов’язаний з тим, що копи лувак – це сезонний товар, “урожай” збирають лише три місяці на рік;
  • У середньому на рік в Індонезії виготовляють близько 230 кг кави лювак.

Чому копи лювак, який ви купите, буде “не дуже”

У дикій природі мусанги вибирають добірні кавові ягоди. Сьогодні виробництво копальні лювак поставлено на конвеєр, мусанги живуть у неволі та харчуються тими ягодами, які їм дають фермери. Якість ягід, якими годують мусангів, залишається на розсуд фермерам.

Сьогодні цей спосіб “обробки” набрав великої популярності. Фермери, побачивши успіх Копі Лювак, почали використовувати цей спосіб обробки та годувати кавовими зернами слонів, птахів та інших звірків. Географія виробництва такої кави теж значно розширилася, сьогодні, крім Індонезії, Kopi Luwak виробляється на Філіппінах, Таїланді та В’єтнамі.

Хочете відчути різницю?

До речі, найдешевшу каву у світі теж п’ють в Індонезії. Хоча назвати цей напій кавою язик не повертається. Від кави в цьому напої тільки листя, яке обсмажують над відкритим вогнем, а потім заварюють, в результаті виходить такий настій ті-тіунка. 

Створено: 01 Квітня 2023
Залишити коментар
WordPress PopUp Plugin