Вічна суперечка кавоманів: Арабіка vs Робуста

Мабуть найспірніше питання у світі кави, після “еКспресо” або “еспресо”, питання арабіки vs робусти.

Шанувальники кави умовно поділяються на два на два табори. Одні при одній тільки згадці робусти кривляться, на їхню думку робуста – це гидке каченя у світі кави. Коли я чую такі заяви, на думку спадає одна єдина фраза “На смак і колір товаришів немає”. Другий табір більш ліберальний, вони віддають перевагу блендам з робустою і бадьоро крокують життям. Давайте розберемося, хто має рацію!

Перше, що варто відзначити: арабіка та робуста – це не конкуренти, вони доповнюють один одного!

Арабіка та Робуста

Почнемо з арабіки! Плантації розташовуються на висоті до 2000 м над рівнем моря. Її зерна досить великі та довгасті. Смак кави з зерен арабіки м’який, з кислинкою, а сам напій дуже ароматний. Такий результат виходить завдяки складу зерна. В арабіці велика кількість ефірних олій, які при приготуванні “звільняються” і дарують яскравий смак та аромат. М’яка, на свій смак, арабіка дозволяє виробнику “грати” з різноманітними способами обсмажування від світлого до темного, тим самим отримуючи різну насиченість смаку.

Ви напевно помічали, що смак деякої кави більш терпкий з характерною гіркуватістю. Будьте певні, там є робуста! Такий ефект відбувається за рахунок того, що зерна робусти містять у 2 рази більше кофеїну, хлорогенових та амінокислот порівняно з арабікою. Щоб позбавитися нав’язливої гіркоти у виробників є свої секрети з обробки.

Не варто ставити хрест на робусті, вона не така погана, як про неї прийнято вважати!

Навколо робусти багато міфів та оман, мовляв це другосортна дешева кава, яку використовують для здешевлення напою. Така думка це абсолютна помилка, але про це пізніше. Спочатку давайте розберемося, що за звір ця “робуста”!

Назва говорить сама за себе, адже у перекладі «robusta» це сильний. У всіх сенсах! Дерево робусти невибагливе і добре переносить спеку. Найчастіше ця рослина зустрічається в Африці, Індії та Індонезії, де висота плантацій сягає 600 метрів над рівнем моря. А сама елітна робуста росте на острові Ява.

Зернятко робусти кругле та дрібне порівняно з арабікою.

Кущі арабіки та робусти

Чому робуста – це добре?

Суміші з арабіки та робусти називають бленд або купаж. Як я вже говорила раніше, деякі вважають, що такі бленди з робустою створюють для здешевлення, але це помилка! Купажі з робустою дозволяють створити винятковий смак, подарувати напою міцність та збалансувати смак. Щоб кава мала густу пінку, її смак був не кислий і не гіркий.

Кілька слів про моносорти!

Деякі виробники гордо пишуть на упаковці 100% арабіка, але це не означає, що це моносорт. Це може бути бленд з кількох видів арабіки.

Моносортом може називатися кава виключно з однієї плантації, максимум з регіону. Розпізнати моносорти можна за назвою. У моносорті воно вказує на регіони де зростало зерно, наприклад колумбія супремо. Детальніше про них можна прочитати тут!

Для мене найкраща ранкова (читати бадьоряча) кава – це купаж з додаванням робусти, 20% буде достатньо.

Арабика и робуста в чашке

До речі, стандарт еспресо – це італійський рецепт. Для його приготування використовують бленд арабіки та робусти 80/20, де остання відповідає за щільну пінку крему та міцність смаку.

На завершення цієї теми хочу сказати одне, не слухайте, що говорять інші і довіряйте своєму смаку! Моносорт арабіки або бленд з робустою це справа смаку!

Не варто ставити хрест на робусті, вона не така погана, як про неї прийнято вважати! А для того, щоб знайти свою ідеальну каву і купити недорого каву в зернах, потрібно перепробувати багато варіантів, наприклад ми в офісі відкрили і випили вже більше 100 упаковок кави і продовжуємо пробувати в пошуках ідеальної кави.

Створено: 31 Березня 2023
Залишити коментар
WordPress PopUp Plugin