Якою буває чорна кава та чи є різниця?

4 хв. на читання

Ми так звикли до класичних назв кавових напоїв, що іноді не помічаємо, наскільки величезне розмаїття з’явилося в цій галузі протягом останнього десятиліття. Візьмемо, наприклад, чашку чорної кави. Залежно від різних факторів, це може бути еспресо, рістретто, лунго, американо, фільтр та кільканадцять інших іноземних слів, які відображають складні пристрої для ручного заварювання. У цій статті ми прояснимо і розкриємо вам рецепти та відмінності зазначених напоїв.

Для зручності розберемо приготування чорної кави на автоматичному та ручному заварюванні. Перше включатиме все, що заварюється за допомогою машини – чи то еспресо-машини, чи то крапельної або капсульної кавоварки. Ручне заварювання, відповідно, означає все, що не вимагає електрики: від джезви до різних способів заварювання через фільтр.

Чорна кава з автоматичних пристроїв може мати різні концентрації. Це пояснюється тим, що майже завжди готують або еспресо, або еспресо з водою. Якщо перше є концентратом кави, найсильнішим і насиченим, то все, що на ньому базується, матиме більш легку щільність і не такий насичений смак. Але все ж таки підпорядкуємось логіці:

  • Подвійне еспресо – в прогресивних кав’ярнях готується з об’ємом до 40 г в співвідношенні приблизно 1:2 (1 частина помеленого кави розбавляється 2 частинами води).
  • Американо – подвійне еспресо з додаванням 140 г гарячої води.
  • Лунго – за класичним рецептом передбачає довше проливання еспресо, тобто співвідношення 1:3. У сучасних закладах, де еспресо налаштовують на збалансований смак, вони відмовляються від цього рецепту. Тоді лунго готується, розбавляючи еспресо невеликою кількістю гарячої води.
  • Рістретто – за класичним рецептом готується в співвідношенні 1:1. Цей напій також не завжди зустрічається в меню кав’ярень зі схожої причини, що і лунго.
  • Заварка за методом закипання передбачає наливання води на мелену каву і проварювання (іноді підігрівання) до готовності. Сюди входять турка, мока, френч-прес, крапельна кава і навіть холодне заварювання.
  • Системи з каплями завжди передбачають проливання води через деякий схожий на воронку пристрій з отвором унизу. Заварювання не займає багато часу, оскільки вода не задовго залишається в помеленій каві, вона витікає як готовий напій. Системи з каплями – фільтр для Hario V60, Chemex, Kalita, Wilfa.
  • Методи, що використовують тиск, часто представлені як щось майстерне, як щось, що може заварювати еспресо вдома. Наприклад, аеропрес, дельтер – більш удосконалений френч-пресс, вакако нанопрессо – справжня ручна еспресо-машинка. Усі зазначені пристрої дають більш щільну чашку завдяки зміцненню заварювання помеленої кави під тиском.
  • Варто окремо відзначити, що також існують комбіновані методи, такі як Бонавіта і Джина. Це воронки з краном внизу, в яких заварювання може затримуватись на встановлений час, а потім кран відкривається і ви можете насолодитись напоєм.

Кнопки для приготування перелічених напоїв на будь-якому автоматичному пристрої налаштовуються за тією самою логікою: різні капсульні та рогові машини. Крапельна кавоварка працює трохи по-іншому, вона заварює так звану американську каву, також відому як фільтрована кава. Вона має фільтр з помеленою кавою, і коли ви натискаєте кнопку, вода починає стікати. Щодо концентрації, отримується легкий напій, схожий на американо. В той же час він часто менш гіркий і має світліші нотки смаку.

Чорна кава, приготована вручну, традиційно поділяється на: застоянне, крапельне та заварюється з використанням природного тиску. Не бійтесь спробувати, за цими термінами немає нічого складного!

Найдивовижніше полягає в тому, що світ чорної кави ще не вичерпав себе: щороку винахідники та ентузіасти патентують десятки нових пристроїв для заварювання! І є успішний приклад вітчизняного виробника – фільтр Octo Storm, розроблений Сергієм Степанчуком спеціально для чемпіонатів із альтернативного заварювання.

Відважно відкрийте для себе світ кавових досліджень, оскільки навіть найпростіша домашня чорна кава може бути різною, якщо ви спробуєте різні сорти зерен, щоб з нею поєднувати!

Створено: 26 Жовтня 2023
Вас може зацікавити
Залишити коментар
WordPress PopUp Plugin