Дитина хоче кави? Налийте їй філіжанку

У суспільстві склався стереотип (спойлер – частково хибний), що дітям категорично не можна кави. І коли сім’я заходить у кафе чи відпочиває у парку, батьки п’ють лате чи капучино, а прохання дітей замовити їм такий самий напій сприймається негативно – мовляв, шкідливо, пий кока-колу. Альтернатива, до речі, не найздоровіша. Але чи справді кава така шкідлива дітям? У цій статті ми розглянемо наукові дослідження щодо безпеки кави для дітей. А ще розберемося, чому дітям взагалі хочеться скуштувати цей напій.

Кава безпечна для дітей: що кажуть наукові дослідження

Наукові дослідження показують, що вживання дітьми напоїв, що містять кофеїн, включаючи каву, слід обмежувати або уникати залежно від їх віку та індивідуальних особливостей. Загалом, помірне споживання кави може бути безпечним для підлітків та дітей віком від 12 років, за умови дотримання певних застережень. Є навіть низка плюсів у тому, що підлітки п’ють каву:

 • поліпшення фізичної активності. Деякі дослідження показують, що помірне споживання кофеїну може підвищити фізичну активність у підлітків, допомагаючи їм залишатися бадьорішими та енергійнішими протягом дня;
 • підвищення когнітивних функцій. Деякі дані свідчать про те, що помірне вживання кофеїну може покращити когнітивні функції у підлітків, такі як увага, концентрація та пам’ять.

Багато досліджень, включаючи дані від Health Canada та EFSA, вказують на безпеку помірного споживання кофеїну дітьми. Помірна доза кофеїну може навіть покращити когнітивні функції та спортивні результати. Фахівці з EFSA рекомендують дозування до 3 мг/кг маси тіла дитини на день, що еквівалентно одній чашці фільтр-кави.

Однак вживання кави дітьми молодшого віку або підлітками з недорозвиненою нервовою системою може спричинити негативні побічні ефекти – безсоння, нервозність, підвищене серцебиття та головний біль. Мало того, кофеїн може впливати на зростання та розвиток організму, тому його вживання у дітей має бути мінімальним або відсутнім зовсім. Високе споживання кофеїну, більш як 5 мг/кг маси тіла на день, може спричинити тривожні симптоми та абстинентний синдром при відмові від нього. Ось низка мінусів вживання міцної кави школярами:

 • вплив на сон. Кофеїн може призвести до порушень сну у дітей, що своєю чергою може негативно позначитися на їхньому навчанні та загальному здоров’ї;
 • вплив на нервову систему. У дітей кофеїн може викликати занепокоєння, нервозність та гіперактивність, що може ускладнити їх поведінку та навчання;
 • вплив на розвиток. Дослідження також показують, що надмірне споживання кофеїну у дітей може негативно впливати на їхній фізичний та психічний розвиток.

Крім того, варто враховувати, що діти та підлітки можуть бути більш чутливі до кофеїну, ніж дорослі, через їхню меншу вагу та швидкий метаболізм. Тому перед тим, як дозволити дітям пити каву, батькам слід звернутися за консультацією до лікаря чи педіатра, щоб дізнатися, наскільки безпечно це для їхньої дитини.

Попри різні погляди та дослідження, помірне вживання кофеїну дітьми може бути безпечним і навіть корисним за дотримання певних обмежень і рекомендацій фахівців. Однак кожен з батьків повинен приймати рішення про те, чи давати дітям каву, ґрунтуючись на індивідуальних особливостях своєї дитини та порадах лікаря.

Чому дітям хочеться кави?

Діти можуть відчувати бажання пити каву з різних причин, і не завжди це пов’язано із потребою у конкретних елементах чи смаку напою. Одна з основних причин – наслідування дорослим та прагнення бути «у темі». У культурі, де кава відіграє важливу роль, діти можуть почати вживати її раніше, наслідуючи дорослих та вплив з боку суспільства.

Крім того, бажання скуштувати каву може бути викликане цікавістю та соціальними аспектами. Діти можуть бачити, як їхні однолітки або члени сім’ї п’ють каву, і хочуть спробувати її з чистої цікавості чи бажання належати до загальної культури.

Попри бажання дітей скуштувати каву, їх переваги можуть бути різними через її гіркий смак. Неправильне приготування або низька якість кави можуть вплинути на сприйняття напою дітьми, навіть при додаванні молока і цукру.

Яку каву приготувати для дитини?

Для дитини найкраще приготувати кавовий напій із низьким вмістом кофеїну та приємним смаком. В якості альтернативи кави можна запропонувати такі варіанти:

 • молочна кава. Молочний напій із додаванням невеликої кількості кави. Наприклад, лате або капуччино з великою кількістю молока та невеликою кількістю еспресо;
 • молочний шоколад. Гарячий шоколад з додаванням молока, який може містити невелику кількість кави або без кофеїну;
 • кофеїновий напій із низьким вмістом кофеїну. Наприклад, кава без кофеїну або кавовий напій з додаванням малої кількості речовини.

Замовити каву без кофеїну або капсульне латте, капучино для дитини ви можете в інтернет-магазині Coffeeok. У нашому каталозі представлений величезний вибір якісної кави, техніки для приготування та посуду для подачі. З асортиментом ви можете познайомитись прямо зараз на сайті.

А якщо ви вирішите готувати смачну каву для дитини вдома, вам знадобляться такі продукти та пристосування:

Для приготування кавового напою з низьким вмістом кофеїну для дитини потрібні такі інгредієнти та приладдя:

 • кавовий апарат чи кавоварка. Для приготування напою кави можна використовувати кавоварку з функцією приготування еспресо або звичайну кавову машину;
 • кавові зерна або мелена кава. Найкраще вибрати декафеїновані кавові зерна або мелену каву з низьким вмістом кофеїну;
 • молоко. Для створення молочної основи вам знадобиться свіже молоко, переважно цільне, але можна використовувати знежирене або нежирне молоко залежно від переваг;
 • шоколад (за потреби). Якщо ви плануєте приготувати гарячий шоколад, вам знадобиться какао-порошок або шоколад для приготування напою;
 • цукор чи інші підсолоджувачі (за смаком). Додайте цукор або інші підсолоджувачі відповідно до уподобань вашої дитини;
 • посуд. Кухоль або склянка для подачі напою, ложка для змішування інгредієнтів, можливо, молочник для подачі молока окремо.

Приготування кавового напою для дитини має відбуватися під пильною увагою дорослих, щоб забезпечити безпеку та правильне дозування кофеїну. Для додаткової консультації ви завжди можете зв’язатися з нашими фахівцями у будь-якому зручному для вас месенджері.

Важливо пам’ятати, що дозування кофеїну для дітей має бути мінімальним і не перевищувати безпечної норми. Батьки також можуть звернутися за порадою до педіатра або спеціаліста з харчування, щоб вибрати відповідний напій для своєї дитини.

Створено: 30 Квітня 2024
Залишити коментар
WordPress PopUp Plugin