Чорні, білі, зелені та червоні: основні види чаю

Чай – одне з найбільших відкриттів людства. Це окремий світ, де кожен вид має свої унікальні особливості, аромати та смаки. Існує величезна безліч різновидів чаю, кожен з яких виробляється особливим методом і має свої характеристики. Давайте розглянемо основні види чаю та особливості їхнього виробництва.

Культивар, різновид і сорт: визначення понять

Перш ніж ми зануримося у світ розмаїття чаю, давайте визначимо деякі терміни:

 • культивар – це різновид рослини, яку розводять і вирощують з метою отримання певних характеристик або властивостей. У контексті нашої теми, культивар позначає певний сорт чайних кущів з унікальними генетичними характеристиками;
 • різновид – це група чайних кущів, що мають спільні характеристики та відрізняються від інших груп. Різновид – це підкатегорія культивару, що володіє певними унікальними особливостями, такими як смак, аромат, врожайність і стійкість до хвороб. Він містить такі відмінності, як смаковий профіль, рівень кофеїну і реакція на кліматичні умови;
 • сорт – це конкретний продукт, отриманий із чайного листя певного культивару і різновиду. У чайній індустрії сортом чаю зазвичай визначається його походженням, типом культивації та характеристиками смаку.

Важливість цих понять полягає в тому, що вони допомагають визначити й описати відмінності між різними видами рослин, що важливо для виробників, обробників і споживачів кави. Знання культивару, різновиду та сорту дає змогу обирати чайні листя, які підходять для конкретних умов вирощування й уподобань смаку, що в кінцевому підсумку впливає на якість та унікальність напою.

Як співвідносяться сорт чаю і колір настою?

Сорт чаю і колір настою зазвичай взаємопов’язані і залежать від типу чайного листа і способу його обробки. Ось як вони можуть співвідноситися:

 • білий чай. Найчастіше має світло-жовтий або блідо-зелений колір настою. Це відбувається через те, що білий чай проходить мінімальну обробку, залишаючи листя у своєму природному стані;
 • зелений чай. Має зеленувато-жовтий або яскраво-зелений колір настою. Він зберігає природний зеленуватий відтінок завдяки обмеженню окислювальних процесів під час короткої ферментації;
 • улун (напівокислений). Має відтінок від світло-жовтого до золотисто-оранжевого кольору настою. Це відбувається через середній ступінь окислення листя улуна (або оолонга, як його називають у Європі);
 • чорний чай. Зазвичай має червоно-коричневий або темно-червоний колір настою. Це пов’язано з повною окислювальною обробкою чайного листя;
 • пуер (ферментований). Має темно-коричневий колір настою, який може варіюватися від червоного до чорного. Цей колір обумовлений специфічним процесом ферментації, якому піддається листя пуеру.

Таким чином, сорт чаю і його колір настою тісно пов’язані з процесом обробки листя і визначаються рівнем окислення і ферментації.

Основні сорти чаю

Коротко розглянемо основні сорти чаю. Загалом ми виокремили 6 – чорний, зелений, білий, пуер, улун і матча. Саме ці чаї найчастіше обирають поціновувачі у світі.

Зелений 

Зелений чай виробляється методом мінімальної фермантації, зберігаючи свіжий і трав’янистий смак. Ви відразу впізнаєте його за освіжаючим і яскравим смаком з нотами трав і квітів. Аромат буває трав’яним, квітковим або трав’яно-фруктовим.

Найпопулярніші сорти:

 • Гунповдер;
 • Драгонвелл (Лунцин);
 • Сенча;
 • Байхаоюнь (Білі хмари);
 • Пінгу;
 • Чжуншань;
 • Лунцзин (Благословення).

Листя зеленого чаю залишають непокритим після збору, потім піддають тепловій обробці (смаженню або парообробці), щоб запобігти окисленню. Він багатий антиоксидантами і корисними речовинами, що робить його відмінним вибором для тих, хто цінує здоровий спосіб життя і чистий смак. Сподобається тим, хто віддає перевагу свіжим і легким напоям.

Рекомендується заварювати зелений чай водою температурою близько 75-80°C на 2-3 хвилини. Надмірний час заварювання або занадто висока температура води можуть надати напою гіркоти.

Чорний

Чорний чай проходить повну окислювальну обробку, що надає йому інтенсивного смаку та аромату. Його люблять за міцність і насичений смак із теплими нотами прянощів і дерева. Аромат може бути солодким, фруктовим або навіть медовим. 

Найпопулярніші сорти:

 • Ассам;
 • Дарджилінг;
 • Цейлонський;
 • Кенійський;
 • Китайський (Keemun, Yunnan).

Чайне листя піддається повній окислювальній обробці, після чого відбувається прокручування, ферментація і сушка. Чорний чай має підбадьорливий ефект і є відмінним вибором для любителів насичених і насичених смаків. Сподобається тим, хто цінує багатство аромату і терпкості. Рекомендується заварювати чорні сорти чаю водою температурою близько 95°C на 3-5 хвилин. Більш тривалий час заварювання надає напою більш насиченого смаку.

Білий 

Білий чай називають найбільш ніжним і м’яким з усіх видів чаю, він проходить мінімальну обробку. Має ніжний і солодкий смак з квітково-фруктовими нотами. Аромат білого чаю ніжний, свіжий і квітковий. Листя білого чаю збирають і сушать, мінімізуючи обробку.

Найпопулярніші сорти:

 • Срібна голка;
 • Біла півонія;
 • Шуейсянь;
 • Да бай ча (Деревний чай).

Білий чай містить багато антиоксидантів, неймовірно корисних для всього організму. А ще у нього ніжний смак, що робить його прекрасним вибором для тих, хто цінує легкість і ніжність. Сподобається тим, хто віддає перевагу ніжним і делікатним ароматам.

Рекомендується заварювати білий чай водою температурою близько 70-80°C на 2-3 хвилини. Більш тривалий час заварювання може призвести до гіркоти.

Улун

Улун – це частково окислений чай, який являє собою золоту середину між зеленими і чорними чаями, маючи характерні властивості обох. Володіє складним і багатим смаком з фруктовими, квітковими і трав’яними нотками. Аромат улуна може бути солодким, фруктовим або навіть горіховим.

Найпопулярніші сорти:

 • Тянь Гуань Інь (Iron Goddess of Mercy) – один з найвідоміших і найвпізнаваніших сортів улуна з ніжним смаком і солодкуватими відтінками;
 • Да Хун Пао (Big Red Robe) – відомий своїм насиченим смаком з тонкими фруктовими нотами;
 • Алі Шань Оолонг (Ali Shan Oolong) – має солодкий і м’який смак з квітковими і медовими відтінками.

Улун проходить часткову окислювальну обробку, що надає йому унікального ароматично-смакового профілю. Цей процес охоплює прокручування, ферментацію і сушку. Улун вирізняється балансом між свіжістю зеленого чаю і терпкістю чорного, що робить його привабливим для поціновувачів різноманітних смаків. Сподобається тим, хто шукає щось незвичайне і цікаве.

Рекомендується заварювати улун водою температурою близько 85-90°C на 3-4 хвилини. Оптимальний час заварювання може змінюватися залежно від особистих вподобань і конкретного продукту, тому уважно читайте рекомендації виробника після покупки.

Пуер

Пуер – це ферментований чай, вироблений зі спеціально обробленого і дозрілого листя. Володіє насиченим і глибоким смаком з дерев’яними, земляними і пряними нотками. Аромат пуеру може бути терпким, деревним або навіть трохи землистим.

Найпопулярніші сорти:

 • Шу Пуер (Shu Pu-erh) – також відомий як «зрілий» або «чорний» пуер, володіє гладким смаком з деревними та землистими нотами;
 • Шен Пуер (Sheng Pu-erh) – або «сирий» пуер, має яскравий і гострий смак із трав’яними і квітковими відтінками;
 • Туоча (Tuocha) – компактні круглі кеки пуеру, зручні для зберігання і приготування.

Пуер проходить тривалу ферментацію і дозрівання, в процесі яких набуває унікальних смакових і ароматичних характеристик. Цей процес може бути природним або штучним. Пуер вирізняється особливим смаком і ароматом, що робить його цікавим вибором для поціновувачів екзотичних напоїв. Сподобається тим, хто шукає щось незвичайне та унікальне.

Рекомендується заварювати пуер водою температурою близько 95°C на 3-5 хвилин. Тривалий час заварювання може посилити його насичений смак.

Матча

Матча – це традиційний чай з Китаю, який у всьому світі помилково вважають японським. Він виробляється з тендерного листя чайного куща, подрібненого в порошок. Має насичений і солодкуватий смак з нотками трав і горіхів. Аромат матча може бути свіжим, трав’яним або навіть морським.

Найпопулярніші сорти:

 • Коіча (Koicha) – використовується для церемоніального заварювання матча, має більш щільний і концентрований смак;
 • Усуша (Usucha) – більш тонкий і легкий смак, використовується для щоденного пиття;
 • Кінтсугі (Kintsugi) – матча з додаванням молока або сиропу, що створює солодший і кремовий напій.

Процес виробництва матчі передбачає тендеризацію листя чайного куща, сушку, видалення жилок і подрібнення в порошок.  Матча багата на антиоксиданти й амінокислоти, що робить його популярним серед поціновувачів здорового способу життя. Сподобається тим, хто цінує яскраві смаки з розкішним шлейфом. 

Матча заварюють водою температурою близько 70-80°C за допомогою спеціального віночка – чашки (чаша для матча) – до отримання однорідного і пишного напою. Напій п’ють, не фільтруючи.

Як вибрати свій ідеальний сорт чаю?

Вибір ідеального сорту чаю роблять на основі особистих уподобань у смаку, ароматі та текстурі. Якщо ви віддаєте перевагу насиченим і міцним смакам, то для вас підійде чорний чай. Якщо ви цінуєте ніжність і свіжість, то зелений або білий чай будуть чудовим вибором. Любителям унікальних і складних смаків варто звернути увагу на червоний чай, який відрізняється глибоким і насиченим ароматом. У найширшому асортименті всі сорти чаю представлені в каталозі інтернет-магазину Coffeeok.

Вибираючи чай, звертайте увагу на його походження, якість і спосіб обробки. Серед основних критеріїв вибору необхідно відзначити:

 1. Смак і аромат. Основну увагу слід приділяти смаковим уподобанням. Різні сорти чаю мають різноманітні смаки та аромати, тож обирайте той, який найбільше підходить під ваші особисті побажання.
 2. Тип і обробка. Різні типи чаю володіють своїми ексклюзивними характеристиками і виробляються різними методами, що впливає на їхній смак, аромат і корисні якості. Підбирайте той тип, який відповідає вашим очікуванням і цілям.
 3. Якість, наявність гарантій і сертифікатів. Чай високої якості зазвичай виробляється з натуральних і якісних сировинних матеріалів, що забезпечує більш насичений смак і аромат.
 4. Ціна. Враховуйте ваш бюджет і доступність обраного сорту чаю. Деякі види чаю можуть бути дорогими або не так легко доступними, тому обирайте те, що відповідає вашим фінансовим можливостям і легко доступне у вашому регіоні.
 5. Мета вживання. Враховуйте мету, для якої ви плануєте вживати чай. Наприклад, для повсякденного вживання підійде легкий та освіжаючий зелений чай, а для особливих випадків чи церемоній – високоякісний улун чи пуер.
 6. Репутація бренду або виробника. Якщо ви віддаєте перевагу певним брендам або виробникам, звертайте увагу на їхню репутацію та відгуки. Це може допомогти вам зробити більш усвідомлений вибір.

Наші менеджери завжди готові вам допомогти з вибором і детально проконсультувати щодо всіх нюансів різних сортів чаю. Щоб поставити запитання, вам потрібно всього лише написати в будь-якому зручному месенджері. 

Чай – це не тільки напій, це мистецтво, яке дає змогу насолодитися багатством смаків і ароматів природи. Вибір сортів чаю має важливе значення для отримання бажаного смаку та аромату напою. Різні сорти чаю (зелений, чорний, улун і пуер) пропонують унікальні смакові та ароматичні характеристики, задовольняючи різні смакові переваги. Вибір сорту чаю також визначає його корисні властивості та ефекти на організм, оскільки кожен сорт має свої унікальні нутрієнти й антиоксиданти. Тому важливо вибирати сорт чаю відповідно до ваших особистих уподобань і цілей вживання.

Створено: 29 Березня 2024
Залишити коментар
WordPress PopUp Plugin