Кофеїн у чаї – міфи та реальність

Кофеїн – це речовина, яку ми зазвичай пов’язуємо з кавою. Однак він є і в інших напоях, наприклад, у чаї. І він дуже впливає на організм, хоч і в менших кількостях порівняно з кавою. Міфи про вміст кофеїну в чаї можуть виникати через недостатню інформацію або неправильне тлумачення даних. Часто люди можуть судити про наявність кофеїну в чаї за його ароматом чи смаком, що може бути помилковим. Наукові дослідження надають об’єктивні дані про вміст кофеїну в чаї та його вплив на організм, допомагаючи приймати обґрунтовані рішення щодо споживання кофеїну. Орієнтація на наукові дослідження дозволяє уникнути непорозуміння та помилок в оцінці впливу кофеїну, сприяючи формуванню більш поінформованого способу життя. Саме на факти та результати клінічних досліджень ми орієнтували, коли готували цю статтю. У ній ми розглянемо найпопулярніші міфи про кофеїн у чаї та розберемося, які правдиві, а які – ні.

Чай містить більше кофеїну, ніж кава

Насправді, у загальному випадку чай містить менше кофеїну, ніж кава. Однак конкретні показники кофеїну будуть варіюватися внаслідок від багатьох факторів, включаючи тип чаю, його способу та часу заварювання. Наприклад, чорний чай зазвичай містить більше кофеїну, ніж зелений чи білий чай. Давайте розглянемо конкретні цифри – скільки кофеїну ви споживаєте із різними напоями:

  • еспресо – 63 мг кофеїну на 30 мл;
  • чашка звичайної кави – приблизно 95 мг на 240 мл;
  • чашка міцної кави – до 200 мг на 240 мл;
  • зелений чай містить близько 20-30 мг на 240 мл;
  • чорний чай – приблизно 40-70 мг на 240 мл;
  • білий чай – найнижчий вміст кофеїну, приблизно 15-30 мг на 240 мл.

Ці значення можуть змінюватись залежно від конкретного виду та способу приготування напоїв. Ви можете замовити каву та чай з високою, середньою та зовсім без кофеїну у нашому інтернет-магазині Coffeeok. Інформація про фортецю часто вказується в описі конкретного товару. Крім того, у нас ви знайдете необхідну техніку та посуд для заварювання напою потрібної міцності – мока-пот для міцного еспресо, кавомашину з капучинатором для м’якого латте або капучино, типод та заварник для чаю.

Але загалом цей міф правдивий. У звичайній каві більше кофеїну порівняно з більшістю видів чаю.

У зеленому чаї менше кофеїну, ніж у чорному

Насправді це загальноприйнята помилка. Попри те, що процес обробки листя зеленого чаю відрізняється від процесу, що використовується для чорного чаю, вміст кофеїну в них може бути порівнянним або навіть вищим у зеленого чаю. Це пов’язано з тим, що кількість кофеїну в чаї залежить від багатьох факторів, включаючи сорт чаю, спосіб і тривалість заварювання.

Зелений чай виготовляється з неокисленого листя чайного куща, що дозволяє зберігати більш високий вміст кофеїну порівняно з чорним чаєм, що проходить процес окислення. Однак це не завжди так, і багато залежить від конкретного сорту та виробника.

Крім того, спосіб приготування зеленого чаю впливає на вміст кофеїну. Якщо зелений чай заварити при вищій температурі або довше, це може призвести до більш високого вмісту кофеїну в напої.

Таким чином, хоча загальноприйнято вважається, що зелений чай містить менше кофеїну, ніж чорний, це твердження не завжди відповідає дійсності, і вміст кофеїну в чаї може змінюватись залежно від різних факторів.

Кава підбадьорює, а чай розслабляє

Міф про те, що кава підбадьорює, а чай розслаблює, досить поширений і має своє коріння в культурі та повсякденному житті. Однак, як часто буває зі стереотипами, вони можуть спотворювати істину чи спрощувати складні процеси. А насправді потрібно враховувати кілька факторів:

  • вміст кофеїну та теаніну. Кава містить високу концентрацію кофеїну, що стимулює ЦНС. Цей компонент може викликати відчуття безсоння, підвищує настрій та покращує концентрацію. У той час як у чаї, особливо в зеленому та чорному, міститься кофеїн, його кількість зазвичай менша, ніж у каві. Однак чай також містить теанін, амінокислоту, яка має розслаблюючі властивості та сприяє більш плавному та врівноваженому енергетичному ефекту;
  • вплив на організм. Кава діє більш енергійно та стимулює вироблення адреналіну, що може призвести до сильнішого відчуття неспання, іноді навіть до нервозності та підвищеної збудливості. У той час як чай завдяки комбінації кофеїну і теаніну часто викликає м’якше і врівноважене почуття неспання. Теанін пом’якшує вплив кофеїну, запобігаючи різким стрибкам енергії та створюючи більш тривале відчуття неспання без негативних побічних ефектів;
  • індивідуальні особливості. Реакція на каву та чай може бути індивідуальною та залежить від таких факторів, як чутливість до кофеїну, стан організму, час доби та навіть психологічний настрій. Деякі люди можуть відчувати сильніші ефекти кофеїну, тоді як інші можуть легко засвоювати чай без відчуття неспання або занепокоєння.

Хоча кава та чай мають різні хімічні склади та впливають на організм по-різному, твердження, що кава лише підбадьорює, а чай лише розслаблює, надто спрощено. Обидва напої можуть надавати різноманітний вплив на організм залежно від безлічі факторів, і важливо враховувати індивідуальні особливості та переваги кожної людини.

Чаю без кофеїну не існує

Хоча більшість чайного листя містять кофеїн, його кількість може бути невеликою порівняно з кавою. Однак існують різновиди чаю, такі як трав’яний чай (наприклад, ромашка, м’ята, розмарин), які не містять кофеїну.

Гречаний чай – це напій, приготований з насіння гречки (також відомої як гречка). Для його приготування насіння гречки обсмажується, а потім настоюється у гарячій воді. Гречаний чай часто п’ють як альтернативу каві або чаю, тому що він не містить кофеїну і має ряд корисних властивостей для здоров’я.

Ще один цікавий безкофеїновий варіант – фруктовий чай на основі сушених фруктів чи ягід. Для його приготування використовують різні фрукти – яблука, апельсини, лимони, полуниця, малина та інші. Він відрізняється яскравим смаком і ароматом, а також має м’які та солодкі нотки, що робить його популярним вибором для любителів чаю.

Головне про кофеїн у чаї

Важливо розуміти, що кофеїн присутній у чайному листі, але його кількість залежить від кількох факторів, таких як сорт чаю, час заварювання та температура води. Загалом, вміст кофеїну в чаї зазвичай нижче, ніж у каві, але все ж таки може виявитися значним, особливо в чорному чаї. Наприклад, чашка чорного чаю містить приблизно 40-70 мг зеленого кофеїну – майже вдвічі менше, 20-45 мг. Однак у деяких випадках, наприклад, у пуері, кофеїну може бути більше.

Хочете дізнатися більше про вибір чаю з мінімальним вмістом кофеїну чи навпаки, вибрати максимально підбадьорливий та насичений напій? Напишіть нам у месенджер – експерти проконсультують вас індивідуально, дадуть відповіді на ваші запитання та допоможуть підібрати найсмачніший чай з урахуванням ваших уподобань.

Кофеїн у чаї – це не міф, а реальність. Він може впливати на організм, хоч і в менших кількостях у порівнянні з кавою. Важливо враховувати індивідуальні особливості організму та обмежувати споживання кофеїну відповідно до особистих уподобань та рекомендацій фахівців.

Створено: 30 Квітня 2024
Залишити коментар
WordPress PopUp Plugin